Návod

 

 

Několik minut před okamžikem východu nebo západu Slunce začněte připravovat Agnihotra oheň.
Návod vás provede krok za krokem.

 

Příprava

Přibližně osm minut před okamžikem východu nebo západu Slunce začněte připravovat oheň následujícím způsobem (po určité praxi, bude stačit začít 5 minut před tím). Umístěte stojan pro Agnihotra pyramidu na nehořlavou podložku, např. cihlu nebo kámen. Kovová podložka není vhodná. Na dno měděné pyramidy položte kousek sušeného kravského trusu.
Potom namažte ghí na několik kousků sušeného kravského trusu. Uspořádejte je v pyramidě tak, aby uprostřed bylo trochu místa kvůli tomu, aby mohl proudit vzduch.

 

Rýže

Pokud je to možné, použijte přírodní celozrnnou rýži. Pro Agnihotru se používají pouze celá, neporušená rýžová zrnka. Z misky na obrázku jsou polámaná zrnka už odstraněná.

 

Pyramida

Na Agnihotru je potřeba měděná pyramida přesného tvaru a formy. Měď je rovněž vodič subtilních energií.

 

Ghí (přepuštěné máslo)

Ghí je čistý tuk z másla, které je vyrobeno z kravského mléka bez jakékoliv přísady. Ajurvéda zná ghí jako léčivou látku. Na předposlední stránce je popsáno, jak si ghí můžete sami vyrobit.

 

Sušený kravský trus

Vezměte hnůj z býka nebo krávy, udělejte z něj malé koláčky a usušte je na Slunci. Pro Agnihotra oheň se používá sušený kravský trus. Pokud je to možné, použijte kravský trus z bio farmy.

 

Zapálení ohně

Potřete sušený kravský trus trochou ghí, zapalte ho sirkami a vložte ho doprostřed mezi ostatní kousky sušeného kravského trusu. Brzy se zapálí i ostatní kousky. Prosím dávejte pozor na to, aby část sirky nespadla do pyramidy.
K zapálení ohně nepoužívejte žádné ropné produkty (benzín nebo plynový zapalovač), znečistilo by to atmosféru. Můžete mávat rukou, aby oheň dostal víc vzduchu a lépe hořel. Do ohně by se nemělo foukat, protože se do něj mohou dostat bakterie.
V době východu nebo západu Slunce veškerý kravský trus by měl hořet naplno.

 

Provádění Agnihotry

Přesně v okamžiku východu Slunce se zazpívá první část mantry a po slově ,,Swáhá“ se vhodí první dávka rýže pravou rukou do ohně (špetka úplně stačí). Pak se zazpívá druhá část mantry a po slově ,,Swáhá“ se vhodí druhá dávka rýže pravou rukou do ohně. Takže tím je ranní Agnihotra skončená.

Při západu Slunce se použije večerní mantra pro Agnihotru, jinak vše ostatní probíhá stejně. Když jste přesný čas východu nebo západu Slunce minuli, tak už to není Agnihotra. Nedosáhne se tak čistícího účinku na atmosféru a popel nemá léčivý účinek.

 

Agnihotra mantry

Při východu Slunce (Audio)

1. Súrjája swáhá súrjája idam na mama

(dejte první porci rýže do ohně)

2. Pradžápatajé swáhá pradžápatajé idam na mamá

(dejte druhou porci rýže do ohně)

 

Při západu Slunce (Audio)

1. Agnajé swáhá agnajé idam na mamá

 

(dejte první porci rýže do ohně)

2. Pradžápatajé swáhá pradžápatajé idam na mamá

 

(dejte druhou porci rýže do ohně)

(,,á“ se vyslovuje dlouze jako ,,máma“)

Mantry se zpívají jen jednou.

 

Kdy se může Agnihotra provádět?

Védské poznání říká, že okolo Homa ohně vznikne čisté energetické pole. To může ovlivnit energetické pole lidí, kteří se nacházejí v blízkosti ohně.
Aby se takové jemné energetické pole z Agnihotra ohně udrželo čisté, dodržujeme zásadu, že Agnihotru neprovádíme (nebo jiný Homa oheň) nebo se nepřibližuje do její blízkosti, když je naše vlastní energetické pole narušené třeba horečkou nebo krvácením. Týká se to i řezných ran a vytéká krev. S popelem z Agnihotry se dá krvácení většinou rychle zastavit, takže jsme brzy schopní Homa oheň opět provádět.
Během doby, kdy ženy mají svojí periodu a vytéká jim krev, by neměly Homu provádět nebo sedět v její blízkosti.
Velmi podobná disciplína je mimochodem zmíněna v mnoha dávných tradicích, jako např. u původních obyvatel, v Bibli nebo védické tradici.
Takže tím je ranní Agnihotra skončená.

 

Jak si můžu vyrobit ghí?

Vezměte čisté nesolené máslo z kravského mléka, které bylo vyrobené bez jakékoliv přísady. Máslo se ohřeje při nízké teplotě. Voda obsažená v másle se vypaří; bílkovina obsažená v másle se srazí a vyplave na povrch, kde se odstraní lžící na pěnu. Po té se tekutina nechá překapat přes jemný filtr. Tak se získá přepuštěné máslo nebo ghí. Vydrží dlouhou dobu bez chlazení.

 

Závěr

Agnihotra vytváří čistou, uzdravující atmosféru. Zkuste proto po každé Agnihotře, tolik času, jak je to jen možné využít k tichému rozjímání nebo meditaci. Můžete zůstat sedět tak dlouho, až oheň vyhasne. Popel je nejlepší z pyramidy odebrat před další Agnihotrou a uloží se do skleněné nebo hliněné nádoby. Popel se může nasypat k rostlinám nebo se dá použít jako přírodní lék.

 

Zdroj: www.homatherapie.de/cz/howtoperform.html

Autor: Dr. Ulrich Berk

Deutsche Gesellschaft
für Homa-Therapie e.V.
Haldenhof
D 78357 Mühlingen

Návod ke stažení: Agnihotra-návod.pdf (972,8 kB)

Video návod:

www.youtube.com/watch?v=1bTNMMfs1jM

www.youtube.com/watch?v=hp86UiSA7Nk

www.youtube.com/watch?v=0tyMam6jx6Y

Kontakt

Agnihotra Czech

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode