Rýže

 

Během Agnihotry se celozrnná rýže smíchaná s trochou ghí obětuje ohni.

 

Rýže je kulturní rostlina, která se pěstuje přes 7000 let. Pěstuje se prakticky po celé planetě a hraje velkou roli ve výživě lidstva . V Asii je to nejdůležitější potravina. Rýže obsahuje ze 75% škrobu, 7,4% bílkovin a 0,6% tuku. Celozrnná rýže má vysoký obsah vlákniny, vitamínů (riboflavin, thyamin, B3, B5, E atd.), minerální látky (zinek, magnézium, mangan, draslík, vápník a fosfor).

 


Rýže má pro člověka tolik pozitivních vlastností. Oblíbená je pro svoje čistící a odvodňující vlastnosti, působí protizánětlivě a posiluje nervy. Vylepšuje krevní obraz, posiluje imunitu organismu a jako antioxidant působí proti volným radikálům. Ulevuje trávicímu traktu a harmonizuje trávicí oheň - Agni. Rýže ulevuje srdci, její dlouhodobé užívání může snížit krevní tlak.

Podle ayurvédy se rýže lépe tráví a je zdravější až po delším skladování. Ideální je 7 let, stačí ale i 7 měsíců skladování, kdy se zlepšuje aroma a rýže je stravitelnější. Je neutrální a dobře se dá kombinovat s ostatními potravinami. Rýže, stejně jako ghí, je sattvická viz . odkaz www.margit.cz/encyklopedie/sattvicka-strava/


Makrobiotici znají neutrální povahu rýže jin a jang. Rýže má vyvažující, energeticky neutrální a harmonizující efekt. Tato neutralita a vyrovnanost energií, má v Agnihotře svojí roli.

 

Rýže v mytologii

 

Rýže hraje významnou roli v kultuře a náboženství v Asii. Okolo původu rýže panuje mnoho mýtů a je spojován s ženskými božstvy. Existují také bohyně rýže např. Devi Sri na Bali, které je věnován také speciální tanec. Rýže je spojována s blahobytem, hojností,  plodností, štěstím, nesmrtelností.

Také v našich končinách jsou určité zvyky spojovány s rýží, kdy se během svatby rýže hází po nevěstě apod. V Indii rýže zamená fyzický projev bohyně Lakšmí, bohyně štěstí a hojnosti. S Lakšmí, která většinou sedí na lotosovém květu jste se již setkali při přípravě sušeného kravského trusu. Lotosový květ má určitou podobnost s rýží, která roste také v bahně. Dosahuje výšky až 1,8 metru a cca 3 000 plodů rýže jsou bílé podobně jako lotosový květ. Je to neuvěřitelné, ale existuje přes cca 40 000 druhů rýže, na trhu se ale dá koupit jen několik druhů.

V mnoha asijských domácnostech se věří, že rýže, která se obětuje může překonat hranice mezi duchovním a materiálním světem. Rýže je vnímána jako potrava bohů a používá se během rituálů, např. předkům se často obětuje miska rýže.

 

Rýže a mudra

 

Rýže je tedy k obětování Agnihotra ohni už předurčená. Obětování rýže má symbolický význam: předáváme to nejlepší a nejčistčí - světlu. Pro Agnihotru se používá neupravená nepředvařená, přírodní, bio rýže. Hodí se kulatozrnná i dlouhozrnná rýže. Nezaměňujte to ale s divokou rýží. Pro Agnihotru použijte celá nezlomená zrnka s neporušenou strukturou, aby vaše oběť byla co nejlepší a dokonalá.

Rýži pro obětování před Agnihotrou naberete do špetky pravé ruky, které se říká Mrigi mudra (speciální gesto ruky). Tato mudra je známá jako mudra jelena. Představuje jednoduchost, přímost a plachost, kterou má jelen. Pomáhá při našich modlitbách, stabilizuje mysl a čistí pocity a pomáhá při epilepsii. Chvíli před východem nebo západem slunce uchopíte rýži do Mrigi mudry a držíte ji před srdeční čakrou. Odtud, ze srdce, při zpívání a vyslovení mantry swahá, se rýže obětuje ohni.

 

Kontakt

Agnihotra Czech

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode